Nebylo nic nalezeno.

Foto © Anna Šolcová

ČAS od ČASU #6: O streetworku s Janem Desenským

Ředitel Domu Karla Larssona Armády Spásy a bývalý streetworker Jan Desenský o prevenci bezdomovectví a hledání cest, jak získat opět místo ve společnosti. „Každý člověk s dobře nastavenou individuální podporou si udrží bydlení,“ říká propagátor metody housing first.

O streetworku s Janem Desenským. Přístup housing first dorazil Čech. Jaké jsou první zkušenosti a výsledky? Vyplatí se zabydlování lidí z ulice? Jaká je role profesionální pomoci, a jaká občanské společnosti v návratu sociálně vyloučených do společnosti? O tom jsme si povídali s ředitelem Domu Karla Larssona Armády Spásy Praha Praha.

Diskusní setkání s Janem Desenským se uskutečnilo živě v Knihovně Václava Havla 25. 10. 2021 od 19.00

Poslechněte si podcast: 

Podcastová série ČAS od ČASU prostřednictvím hostů přibližuje veřejnosti jinak vzdálená a předsudky opředená témata nízkoprahových a terénních sociálních služeb a jejich klientů. Celkem se v Knihovně Václava Havla představí dvanáct osobností sociální práce. 

Diskusní setkání budou přístupná formou videozáznamu, přepisu rozhovoru a podcastu dostupného na Spotify i streamovacích službách iOS a Android. Moderuje Adéla Lichková, kterou je možné slyšel také na vlnách Českého rozhlasu.

Poslechněte si jednotlivé díly diskusního pořadu ČAS od ČASU:

ČAS od ČASU #5: O streetworku s Amritem Senem

Hudebník, který si prošel zkušeností s drogami, nyní pomáhá závislým v kontaktním centru pro uživatele návykových látek. Na vlastní kůži poznal odvykací léčbu v organizacích, ve kterých následně pracoval. Zvolil si totiž cestu sociálního pracovníka. Zpověď zpěváka legendární kapely Michael's Uncle. „Ne vždy je to příjemné, když se mne klient ptá: A ty jsi také bral?“

Amrit Sen je hudebník a sociální pracovník kontaktního centra pro uživatele návykových látek Sananim, předtím v terapeutické komunitě Magdaléna. Bývalý zpěvák hardcorepunkové kapely Michael's Uncle či projektu ThANX je znám vlastní drogovou minulostí. Po vyléčení se rozhodl pro studium sociální práce. Vystudoval Evangelickou akademii a absolvoval psychoterapeutický výcvik SUR. Do knihovny Václava Havla přijal pozvání v rámci pátého dílu diskusního pořadu ČAS od ČASU

Diskusní setkání s Amritem Senem se uskutečnilo živě v Knihovně Václava Havla 20. 9. 2021 od 19.00

Poslechněte si podcast: 

ČAS od ČASU #4: O streetworku s Petrou Procházkovou

V devadesátých letech odjela jako reportérka do Ruska a zůstala tam jedenáct let. Informovala o válečných konfliktech i o životě obyčejných lidí. V Čečenském Grozném založila útulek pro válečné sirotky a spolek Berkat, který se stal mezinárodní humanitární organizací. Ví, jak je lidem na ulici, jak se žije sirotkům ve válečných zónách. „Nečekejte, že lidé, kterým pomůžete, vás budou mít rádi. Jsou velmi hrdí,“ říká o Čečencích a jejich novém životě Petra Procházková.

Petra Procházková je válečná novinářka a humanitární pracovnice. Založila sdružení Berkat pomáhající dětem v Čečensku a Afghánistánu, v Grozném se dětský domov stará o desítky válečných sirotků. V Ruské federaci je ale persona non grata. Do knihovny Václava Havla přijala pozvání v rámci čtvrtého dílu diskusního pořadu ČAS od ČASU

Premiéra dílu se uskutečnila 23. 6. 2021 v 19:00

ČAS od ČASU #3: O streetworku s Jakubem Minaříkem

Pacienti za ním přicházejí, když na konci tunelu vidí tmu a ta je vyděsí. Má rád výzvy a proto rád pracuje s klienty, kteří se v drogové závislosti pohybují už mnoho let a zatím nenašli cestu ven. Své pacienty substituční léčby někdy popisuje jako chlapce z nedělní školy. „Drogy jsou i alkohol, tabák, čaj, kafe. Z tohoto pohledu jsme uživatelé drog všichni,“, říká psychiatr, adiktolog a akupunkturista Jakub Minařík z Adiktologické ambulance I. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Jakub Minařík je psychiatr se zaměřením na farmakoterapii závislosti na návykových látkách. Působí na Klinice adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice. Věnuje se léčbě závislých na pervitinu a heroinu. Absolvoval sebezkušenostní část výcviku v psychoanalytické skupinové psychoterapii.

Premiéra dílu s Jakubem Minaříkem se uskutečnila 17. 5. 2021 v 19:00

ČAS od ČASU #2: O streetworku s Klárou Laurenčíkovou

Respektovaná odbornice na práva dětí a zastánkyně inkluzivního vzdělávání vyzdvihuje potřebu podpůrné infrastruktury školského systému. Doba pandemie odhalila silná místa i úskalí českého vzdělávacího systému. Více jak 60 tisíc dětí je mimo distanční výuku. Znásobilo se ohrožení dětí. Nízkoprahová zařízení jsou nepostradatelná.

Hostkou druhého dílu nového diskusního pořadu ČAS od ČASU je speciální pedagožka Klára Laurenčíková, předsedkyně Vládního výboru pro práva dítěte a garantka agendy dětského duševního zdraví na Ministerstvu zdravotnictví. Jaké jsou systémové změny směřující k vyšší kvalitě a spravedlivosti ve vzdělávání? Jak vést výuku znevýhodněných dětí a pomáhat jim v souladu s jejich efektivní integrací? Poslechněte si rozhovor v Knihovně Václava Havla s předsedkyní společnosti pro inkluzivní vzdělávání.

Premiéra dílu s Klárou Laurenčíkovou se uskutečnila 31. března 2021 v 19:00. 

ČAS od ČASU #1: O streetworku s Jiřinou Šiklovou

Jak změnit mentální nastavení většinové společnosti vůči lidem sociálně vyloučeným nebo jinak zranitelným? To je jedna z otázek pro první dámu české sociologie a někdejší disidentku, zakladatelku katedry sociální práce na Filosofické fakultě University Karlovy.

Energická žena, neústupná bojovnice proti předsudkům a nepochopení, v jedné životní fázi také sociální pracovnice. Jak to ovlivnilo její život? Jací jsme? Jak změnit mínění většiny k pomoci lidem na okraji společnosti?

Premiéra dílu s Jiřinou Šiklovou se uskutečnila 17. února v 19:00. 

S odvahou k porozumění.

Projekt ČAS od ČASU podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

Čtěte také:

Startuje nová série podcastů ČAS od ČASU. Představí osobnosti sociální práce

Webové stránky projektu: 

Tagy

Přílohy