Nebylo nic nalezeno.

Foto: ČAS

Osobností roku je “ochránkyně mladých” z pražské Naděje, týmem roku příbramské NZDM Bedna

Výroční ocenění ČASOVANÁ BOTA 2024 dnes obdržela dlouholetá sociální pracovnice Kateřina Sehnoutková z organizace Naděje, která v posledních letech vede projekt na podporu zabydlování mladých lidí v Praze. Týmem roku byly odbornou porotou oceněny pracovnice nízkoprahového klubu Bedna z Příbrami. Cenu za přínos oblasti nízkoprahové sociální práce uděluje Česká asociace streetwork.

Kateřina Sehnoutková: Pomáhá jim začít nový život

Bytová nouze se v Praze podle analýzy Centra sociálních služeb týká více než 20 tisíc lidí. Téměř pět tisíc z nich je zcela bez střechy nad hlavou. Část z nich tvoří i mladí dospělí ve věku 18 až 26 let. Právě na podporu jejich zabydlování a dlouhodobou práci s nimi se řadu let zaměřuje Kateřina Sehnoutková z organizace Naděje, které odborná porota ČASOVANÉ BOTY udělila za loňský rok titul Osobnost roku.

Kateřina působí v oblasti sociální práce již devatenáctým rokem. Svou profesní dráhu začala v roce 2006 jako terénní sociální pracovnice v Písku, kde pracovala s lidmi bez domova. Od roku 2015 pracovala v pražském Nízkoprahovém denním centru NADĚJE, jediném zařízení tohoto druhu v hlavním městě, které se zaměřuje na práci s mladými lidmi bez domova. Od pracovnice v sociálních službách se Kateřina posunula až do pozice vedoucí služby a nyní vede inovativní projekt Housing Youth. Ten zajišťuje mladým lidem komplexní podporu v oblasti bydlení, sociální integrace a duševního zdraví.

Kateřina poukazuje na skutečnost, že mnoho mladých lidí se ocitá na ulici bez opory a až poté, co projdou tvrdou zkušeností života na ulici, se dostávají do systému pomoci. Tento fakt považuje za alarmující a usiluje o to, aby prevence a včasná intervence měly v sociální práci mnohem větší prostor. Mladí lidé, které Kateřina podporuje, zažili traumatizující zkušenosti, jako je ústavní výchova, výkon trestu, často čelí extrémním formám sociálního vyloučení nebo závislostem. Kateřina s nimi umí navázat důvěrný a podporující vztah. Zasloužila se také o vznik inovativních programů, jako je sociální divadlo, cirkusové aktivity a terapeutické programy zaměřené na osobní rozvoj, například Cesta hrdiny. Tyto aktivity přispívají k posilování sociálních dovedností mladých lidí žijících na ulici –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ takto její práci s mladými lidmi popisuje text nominace do letošního ročníku ocenění ČASOVANÁ BOTA.

„Kateřina je řadu let obhájkyní mladých lidí, umí jim dávat podporu v přímé práci, věnuje se také systémovým změnám, které jako společnost musíme udělat, aby mladí lidé na ulici nekončili,“ popisuje obětavý a profesionální přístup oceněné Martina Zikmundová, ředitelka České asociace streetwork, která ocenění ČASOVANÁ BOTA již čtyřiadvacátým rokem uděluje.

„S Kateřinou jsem se seznámil již v době jejího studia, kdy přišla na pracoviště sociálního kurátora vykonávat odbornou praxi. Zaujala mě svým nadprůměrným zájmem o problematiku sociálně patologických jevů a o profesi sociálního pracovníka, stejně tak i velmi empatickým přístupem ke klientům a schopností navrhovat funkční či alternativní způsoby řešení konkrétních situací. Vyniká kreativitou, aktivním přístupem a hlubokým zájmem o klienta. V posledních letech prokazuje také velmi dobré schopnosti při vedení týmu,“ popisuje svou osobní zkušenost s oceněnou PhDr. Pavel Pěnkava, Ph.D., vyučující na katedře sociální práce Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy, který je jedním z členů odborné poroty.

Projekt Housing Youth, který Kateřina Sehnoutková vede, se osvědčil v zahraničí a představuje zásadní změnu v přístupu k pomoci mladým lidem bez domova. Ti jsou v projektu ubytováni v běžných nájemních bytech a jsou jim přitom k dispozici sociální pracovníci, kteří jim pomáhají řešit problematické situace, aby si své bydlení co nejdéle udrželi. Pomáhají jim se zařizováním bytů, hlídají včasné platby nájmu i energií, pomáhají řešit případné neshody se sousedy apod. Pracovníci navštěvují klienty v bytech podle potřeby až několikrát denně. Součástí projektu je i garanční fond, ze kterého mohou být hrazeny případné škody či dluhy pronajímatelům. Projekt počítá s ubytováním nejméně 14 mladých lidí. Naděje podobným způsobem v tréninkových bytech na různých místech Prahy pomáhá zabydlovat i dospělé klienty.

Úspěšnost tohoto přístupu dokládá i následující příběh. Jeden mladý muž měl opakovaně problémy s agresivitou způsobenou užíváním alkoholu a drog. Ty vedly k častým zásahům policie v bydlení, které měl v rámci projektu Naděje k dispozici. Načas se tedy s podporou sociálních pracovníků přihlásil do psychiatrické nemocnice a poté se opět vrátil do programu Housing Youth. Program počítá se zajištěním bydlení i pro ty, kteří se ocitnou v podobně náročných situacích. Nepřichází tak o podporu ve chvílích, kdy ji nejvíce potřebují. „Je to, myslím, jeden ze specifických rysů Kateřininy práce, být mladým lidem vždy k dispozici a být jim silnou oporou, obzvlášť v těžkých chvílích, kdy je jiní blízcí již opustili a kdy potřebují o to silnější podporu a pomoc,” dodává Martina Zikmundová.

NZDM Bedna: 15 let podpory potřebným

Nízkoprahový klub Bedna působí v Příbrami už patnáct let. Pracují v něm opravdové odbornice, které dlouhodobě patří ke špičce ve svém oboru. V minulém roce se pracovnice tohoto nízkoprahového klubu zaměřily především na spolupráci se školami, věnovaly se podpoře duševního zdraví u mladých lidí i podpoře školních dovedností a rodičovských kompetencí. „Největší radost u tohoto týmu mám z výsledků jejich dlouhodobé podpory ve vzdělávání. Ty jsou dnes viditelné na vlastní oči v podobě vzdělávacích úspěchů konkrétních mladých lidí,“ vysvětluje Lubomír Lupták, ředitel organizace Ponton, pod kterou tento klub funguje.

V loňském roce uplynulo devět let od chvíle, kdy NZDM Bedna rozšířilo své služby i o práci přímo v terénu. Část terénních pracovníků se tehdy zaměřilo na podporu dětí na začátku školní docházky. Po devíti letech tak tito žáci prošli celou základní školou a hlásili se na střední školy. Z této skupiny, kterou pracovníci Bedny dlouhodobě podporovali, se na středoškolské a učňovské obory přihlásilo více než 75 procent dětí. V předchozích letech se to dělo jen u jednotlivců. I letos se na střední školy hlásilo přes 80 procent žáků na konci školní docházky, se kterými pracovníci klubu pracují.

NZDM Bedna se na Příbramsku dlouhodobě zapojuje do spolupráce s dalšími obory a institucemi a je tak respektovaným prvkem příbramské sítě sociálních služeb. Dlouhodobě spolupracuje se školskými zařízeními a školskými poradenskými pracovišti, s adiktology, s pracovníky sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, s kurátory a pracovníky OSPOD.

V loňském roce se tento klub s několika dalšími z různých míst republiky zapojil do projektu nadace Kooperativa. Díky tomu mohl mladým lidem, kteří do klubu dochází zprostředkovat psychoterapeutické služby, které jsou pro řadu z nich nedostupné kvůli finančním nárokům nebo kvůli nedostatku psychoterapeutů v České republice.

NZDM Bedna je unikátní i svým personálním obsazením – šest ze sedmi pracovnic jsou matky s více dětmi, které se do klubu vrátily po rodičovské dovolené. „Klub tak ukazuje, že pokud je ze strany zaměstnavatele zájem a vůle či ochota k flexibilním úvazkům, může si i podobné zařízení udržet své odborníky, o které tím obor sociální práce nemusí přicházet, čehož jsme bohužel na řadě jiných míst republiky často svědky,“ doplňuje Lubomír Lupták.

Výroční cenu ČASOVANÁ BOTA uděluje Česká asociace streetwork už od roku 2001. Jejím cílem je popularizovat práci terénních sociálních pracovníků a pracovnic (streetworkerů) jednotlivců i celých týmů a zároveň jim tím poděkovat za jejich důležitou práci s lidmi ohroženými sociálním vyloučením, která mnohdy není veřejně známá a doceňovaná.

Partnery letošního ročníku výroční ceny ČASOVANÁ BOTA jsou nakladatelství Portál, výrobce ručně šité kožené obuvi PÁR, producent biočajů a biokoření Sonnentor a Institut kontaktní práce.

Kompletní výsledky ČASOVANÉ BOTY 2024 a medailony všech oceněných najdete na webové stránce www.casovanabota.cz.

Jak přišla na svět cena ČASOVANÁ BOTA si můžete přečíst zde:

https://streetwork.cz/archiv/clanky/detail/4006/jak-vyrocni-cena-prisla-na-svet

Přehled dosavadních oceněných výroční cenou ČASOVANÁ BOTA najdete zde:

https://streetwork.cz/stranka/4004/historie-vyrocni-ceny

Celkové výsledky výroční ceny ČASOVANÁ BOTA 2024 v obou kategoriích:

Kategorie Tým roku

    1. NZDM Bedna Ponton, z. s.
    2. NZDM KLÍDEK, PROSTOR PRO, o. p. s.
    3. NZDM ZASTÁVka Telč, Oblastní charita Jihlava

Čestné uznání:

    4. Sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi Květina, z. s.
    5. Nízkoprahový klub Husita, Husitské centrum, o. p. s.

Kategorie Osobnost roku

    1. Kateřina Sehnoutková NADĚJE, pobočka Praha
    2. Dorota Skokanová SEMIRAMIS, z. ú.
    3. Adéla Galbavá Kostka Krásná Lípa, p. o.

Čestné uznání:

    4. Anna Zavřelová Husitské centrum, o. p. s.
    5. Karolína Jeníčková NADĚJE, pobočka Klášterec nad Ohří

Tagy

Přílohy