Výroční cenu ČASOVANÁ BOTA uděluje Česká asociace streetwork už od roku 2001. Jejím cílem je popularizovat práci terénních sociálních pracovníků a pracovnic (streetworkerů) jednotlivců i celých týmů a zároveň jim tím poděkovat za jejich důležitou práci s lidmi ohroženými sociálním vyloučením, která mnohdy není veřejně známá a doceňovaná.
Pětici finalistů a finalistek v kategorii Osobnost roku tvoří: vedoucí nízkoprahových služeb pro děti a mládež Kostka v Krásné Lípě Adéla Galbavá, Karolína Jeníčková z organizace NADĚJE v Klášterci nad Ohří, Kateřina Sehnoutková, která koordinuje projekt Housing Youth NADĚJE Praha, Dorota Skokanová z terénního programu SEMIRAMIS ve Středočeském kraji a vedoucí pražského Nízkoprahového klubu Husita Anna Zavřelová.
Mezi pěticí finalistů v kategorii Tým roku jsou následující organizace a nízkoprahová zařízení: Nízkoprahový klub Husita Praha, NZDM Bedna Příbram, NZDM KLÍDEK Hradec Králové, NZDM ZASTÁVka Telč a Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi Květina z Teplicka.
Podrobnější medailony všech finalistů a finalistek a všechny aktuální informace o výroční ceně ČASOVANÁ BOTA najdete na webové stránce www.casovanabota.cz.
Porotci a porotkyně: Streetworkeři a streetworkerky pomáhají a získávají důvěru lidí. Děkujeme jim za to
„V době pokračujících vysokých cen potravin i energií, těžko dostupného bydlení a nerovností ve vzdělávání je podpora zranitelných osob v tíživé situaci každodenně zásadně důležitá. Chceme ocenit všechny, kteří se jí celoročně věnují, a přiblížit výsledky práce i příběhy těch, kteří jsou přitom pro obor sociálně práce nadstandardně přínosní a inspirativní,” říká k letošnímu ročníku ceny Martina Zikmundová, ředitelka České asociace streetwork.
„Streetworkeři a sociální pracovníci v nízkoprahových službách podporují ty, kdo jsou systémem, ale také veřejností často opomíjeni. Jsou to například děti z vyloučených lokalit, lidi bez domova nebo se závislostí, ale může to být vlastně každý, kdo nějak vybočuje z naší představy o tom, jak by se „mělo žít“. Díky své účasti v porotě jsem měla možnost číst příběhy těch, kteří díky své odbornosti, ale také vřelosti, otevřenosti a respektujícímu přístupu získávají důvěru těchto lidí. A pak se mohou dít velké věci. Patří jim za to velké uznání a dík,” oceňuje práci všech pracovníků a pracovnic nízkoprahových sociálních služeb Petra Zdražilová, vrchní ředitelka sekce rodinné politiky a sociálních služeb Ministerstva práce a sociálních věcí.
„Oceňuji všechny sociální pracovníky v terénu při jejich náročné práci stejně tak jako odborníky v nízkoprahových denních centrech. Streetwork je nezastupitelný způsob, jak pracovat s lidmi, kteří potřebují sociální poradenství a propojení s dalšími službami. Specializovaní terénní pracovníci plní velmi náročné úkoly. Musí vyhledávat klienta v jeho přirozeném prostředí, kam může vstoupit pouze s jeho souhlasem. K souhlasu potřebuje získat důvěru, což na ně klade vysoké nároky v komunikačních schopnostech a řadě dalších dovedností,” vyjadřuje se o práci streetworkerů a streetworkerek PhDr. Pavel Pěnkava, Ph.D., vyučující na katedře sociální práce Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy.
Vítěz kategorie Osobnost roku získá od ČAS finanční odměnu ve výši 10 tisíc korun, oceněný tým v kategorii Tým roku získá odměnu 30 tisíc korun. Členové a členky správní rady ČAS mohou ještě rozhodnout o udělení Ceny Správní rady za mimořádný počin.
Partnery letošního ročníku výroční ceny ČASOVANÁ BOTA jsou nakladatelství Portál, výrobce ručně šité kožené obuvi PÁR, producent biočajů a biokoření Sonnentor a Institut kontaktní práce.
Přijďte na konferenci ČAS: Důvěra jako podmínka sociální práce (15. – 16. 5. 2025)
Vyhlášení a předání výročních cen ČASOVANÁ BOTA 2024 se uskuteční na konferenci České asociace streetwork 15. – 16. května 2025 na Novotného lávce 5, Praha 1. Téma konference zní „Důvěra jako podmínka sociální práce” a zaměří se mimo jiné na to, jak důvěra ovlivňuje nejen vztahy mezi sociálními pracovníky/cemi a jejich klienty/kami, ale i spolupráci s dalšími zásadními aktéry sociální práce na úrovni oborů či veřejné správy.
Na konferenci vystoupí s příspěvky následující zahraniční i domácí odborníci: Jessica Hakala, Aseman Lapset, Finsko – Street mediation, participativní způsob řešení konfliktů, Zlate Musli, Goteborg Stad, Švédsko – Dezinformace – jak s nimi bojovat prostřednictvím osobního kontaktu?, Aleš Herzog, TP Sananim – Práce s klienty v zoufalém stavu – kazuistiky a výzvy, Michal Zahradník – Happy Birthday, 10. běh výcviku kontaktní práce!
Zde najdete podrobný program obou dnů konference i s anotacemi všech příspěvků: konference.streetwork.cz.