Nebylo nic nalezeno.

Dát práci nestačí!

Integrační pracovní místa – dát práci nestačí: Konference přiblíží příběhy a zkušenosti z míst zapojených do pilotního ověřování nového nástroje pro podporu zaměstnanosti lidí se sociálními problémy.

Praha, 30.10.2024 – Více než 100 nezaměstnaných lidí s různými sociálními hendikepy se během tohoto roku na sedmi místech republiky zapojilo do pilotního ověřování integračních pracovních míst (IPM). Jde o možný nový nástroj v nabídce aktivní politiky zaměstnanosti státu, který kombinuje zaměstnání těchto lidí s odbornou psychosociální podporou. Zkušenosti a konkrétní příběhy zaměstnaných klientů budou představeny na konferenci, kterou 1. listopadu v Praze společně pořádají Ministerstvo práce a sociálních věcí, Úřad práce, Ministerstvo pro místní rozvoj - Agentura pro sociální začleňování a Česká asociace streetwork (PLATZ - Platforma tréninkového zaměstnávání).

Pozvánka ZDE.

Integrační pracovní místa (IPM) mají za cíl přinést do české politiky zaměstnanosti nové přístupy, které kombinují pracovní zkušenost s individuálně zaměřenou intenzivní sociální podporou a poradenstvím. Vychází ze zkušeností expertů na zaměstnanost i sociálních služeb, kteří upozorňují, že trvalou změnu a dlouhodobé řešení situace lidí, kteří obtížně nacházejí uplatnění na trhu práce, nelze dosáhnout pouze tím, že jim “dáme práci”.

U lidí s kumulací sociálních hendikepů, obtíží ve více oblastech života, je třeba pracovat dlouhodobě, komplexně, a hlavně koordinovaně tak, aby si pracovní uplatnění nejen našli, ale byli schopni si jej i udržet.

„Jsem velmi ráda, že můžeme tento nástroj pilotovat ve spolupráci s partnery, kteří již zkušenosti s tréninkovým zaměstnáním mají. Jedná se o nástroj, který by mohl pomoci nalézt a udržet si zaměstnání lidem, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní nebo v šedé ekonomice. Z první pilotáže vyplývá, že individuální podporou se daří odbourávat hendikepy, které jinak stojí v cestě dlouhodobému uplatnění na trhu práce,“ popisuje dobrou zkušenost z pilotního ověřování tohoto nástroje Anna Brabcová, ředitelka odboru integrace na trh práce, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR.

„Úřad práce vítá zavedení tohoto inovativního nástroje. Jedná se o komplexní soubor aktivit, které zabezpečují nejen zprostředkování zaměstnání, ale zároveň individuálně řeší sociální i zdravotní hendikepy klienta, které mu brání ve vstupu na běžný trh práce. A nejen to. V souvislosti s tím se zlepšuje i začlenění mezi běžnou komunitu, které je pro udržení nového sociálního postavení důležité,“ uvádí ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof.

„Integrační pracovní místa považujeme za příležitost, jak propojit zaměstnávání s individuální podporou klientům, jako je psychosociální pomoc nebo dluhové poradenství. Tu často potřebují, aby si práci dokázali udržet a vedle zdroje příjmů řešili i další problémy, které souvisí s jejich neuspokojivou sociální situací, včetně udržitelného bydlení. K tomu je mimo jiné zapotřebí intenzivní spolupráce mezi Úřadem práce, obcemi, poskytovateli služeb a zaměstnavateli. Pro tu pomáháme vytvářet v obcích, ve kterých Agentura působí, dobré podmínky a aktivně propojujeme partnery ke koordinaci podpory pro klienty integračních pracovních míst,“ říká Martin Šimáček, ředitel Agentury pro sociální začleňování.

„S integračními pracovními místy máme dlouhodobou zkušenost z charitativního obchodů Restart shop, které naše asociace již desátým rokem provozuje. Za dobu jejich fungování jsme se setkali s desítkami životních příběhů, ve kterých se ukázala prospěšnost propojení zaměstnání a podpory klienta při řešení jeho palčivých témat, od problémů spojených s nestabilním bydlením, přes dluhy, závislosti a psychické potíže až po vztahy s nejbližšími. Jsme velmi rádi, že se veřejná správa rozhodla pilotně ověřit tento nástroj i dalších v místech, kde by mohl být velmi prospěšný. Ukazuje tím mimo jiné zájem na skutečném využívání potenciálu sociální práce a pro lidi se sociálními hendikepy buduje nástroj, který je motivuje v zapojení se na trh práce. Represe nefunguje, ta lidi spíše tlačí do šedé ekonomiky a nelegálních příjmů," vysvětluje Martina Zikmundová, ředitelka České asociace streetwork.

Kde byla ověřována IPM?

Integrační pracovní místa byla od začátku tohoto roku pilotně ověřována v těchto lokalitách a u těchto zaměstnavatelů:

  • Děčín: Centrum služeb Šluknov, Město Česká Kamenice
  • Most: Dům romské kultury Chanov, Charita Most, Obec Havraň
  • Ústí nad Orlicí: EkoBi, Technické služby Vysoké Mýto
  • Osoblažsko: restaurace Nostalgie
  • Ostrava: Kola pro Afriku
  • Hanušovice: Obecní úřad Hanušovice a Obecní úřad Jindřichov
  • Praha: Restart shop (Česká asociace streetwork), Cirkusárna (Slovo 21), 7U (Městská část Praha 7)

U více než 14 zaměstnavatelů tak bylo na různých integračních pracovních místech zaměstnáno více než 100 osob – ty se tak věnovaly například následujícími pracovním činnostem: úklid veřejného prostranství, technické služby, prodejní asistent, lektorská činnost a jiné.

Při pilotním ověřování úzce spolupracovaly všechny výše uvedené instituce. Výsledky z tohoto ověřování budou vyhodnoceny do konce letošního roku. V příštím roce by se do další fáze pilotního projektu mělo zapojit až 500 klientů a klientek ve 28 místech republiky. Zkušenosti z pilotáže budou představeny na listopadové konferenci a poté budou zohledněny při finálním nastavení nástroje aktivní politiky zaměstnanosti a jeho postupném celoplošném zavádění.

Snaha o celostátní zavedení IPM vychází i z opakovaných výtek Evropské komise. Její zástupci Českou republiku opakovaně kritizují za to, že při čerpání finančních prostředků na podporu zaměstnanosti využívá tyto finance především na tzv. VPP – veřejně prospěšné práce. Ty však nemají potřebný integrační efekt, a naopak uzamykají osoby se sociálním znevýhodněním na podporovaných pracovních místech, bez efektu integrace a zlepšení jejich postavení (tzv. lock in efekt). Dva nově připravované kroky podpory zaměstnanosti (Zákon o integračním sociálním podniku a Integrační pracovní místa) mají mnohem účinněji a efektivněji podpořit vstup lidí se sociálním hendikepem na běžný pracovní trh.

Co bude na programu konference?

Účastníci konference se mohou seznámit s aktuální podobou integračních pracovních míst (IPM), s cíli a způsoby, jak byla v pilotních lokalitách využívána. Následovat bude panelová diskuse zástupců zaměstnavatelů, kteří shrnou své zkušenosti s integračními pracovními místy. Budou mezi nimi zástupci samospráv, nevládních organizací i soukromých subjektů.

V další z diskusí zazní zkušenosti odborníků, kteří lidem zaměstnaným na IPM poskytovali podporu a poradenství a nebudou chybět ani konkrétní zkušenosti zaměstnanců, kteří byli zaměstnáni na integračních pracovních místech.

Konference "Integrační pracovní místa – dát práci nestačí"

Kdy: 1. listopadu 2024, 10:00–15:30
Kde: Akademie veřejného investování, Ministerstvo pro místní rozvoj, Pařížská ulice 4, Praha 1

Jak se akreditovat:

Pro účast na konferenci se můžete akreditovat do 30.10. 2024 na emailové adrese vaclav.zeman.pr@gmail.com (Václav Zeman, ČAS)

Odborníci a organizace se zkušeností s využíváním IPM dále upozorňují na to, že integrační pracovní místa:

  • jsou první specifický nástroj pro lidi se sociálním znevýhodněním, na které dosud žádný nástroj aktivní politiky zaměstnanosti necílil takto specificky.
  • lidé se zkušeností z integračního pracovního místa mají větší šanci na úspěšný vstup na volný trh práce,
  • jsou vhodnou formou podpory lidí s trestní minulostí, uzdravených ze závislosti, po traumatické zkušenosti, s nedokončeným vzděláním nebo po ústavní výchově a jejich přípravy na vstup na pracovní trh,
  • zaměstnanci na IPM získají pracovní kompetence, ale také měkké dovednosti jako je komunikace s kolegy, s nadřízenými, s úřady, získají sebevědomí, poznají své slabé a silné stránky, na kterých mohou dále pracovat,
  • realizace IPM vyžaduje propojení ve spolupráci a koordinaci aktivit následujících aktérů: Úřad práce, zaměstnavatel, sociální služby, zdravotní služby, obce a další. Jde o novou zkušenost v propojování dříve oddělených systémů a nový pohled na bariéry vstupu na trh práce,

Kontaktní osoba pro konferenci:

Tereza Vostárková, MPSV
tel.: 777 724 142
email: tereza.vostarkova@mpsv.cz

Konference je podpořena z těchto projektů:

Nová etapa (NOE) CZ.03.01.01/00/22_015/0002653 je spolufinancován Evropskou unií.

Předmětem projektu je zvýšit šance osob ve věkové skupině 30 – 54 let na jejich uplatnění na trhu práce a setrvání na něm, a to prostřednictvím palety nástrojů a opatření aktivní politiky zaměstnanosti dle individuálních potřeb klienta.

Věk není překážkou (VNP) CZ.03.01.01/00/22_015/0002657 je spolufinancován Evropskou unií.

Předmětem projektu je podpora starších osob (nad 55 let) na trhu práce prostřednictvím nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti, zvýšit zaměstnanost těchto osob a posílit rezistenci vůči výkyvům trhu práce, včetně podpory aktivního stárnutí a profesní mobility v závěrečných fázích profesní dráhy.

Dva výše uvedené projekty jsou financovány z Operačního programu Zaměstnanost plus.

PLATZ pro všechny 62600-2023-04-0004-APN4403

Projekt byl podpořen Nadací OSF z programu Stronger Roots, který je financován Evropskou unií z programu Občané, rovnost, práva a hodnoty (CERV). Program Stronger Roots posiluje odolnost a stabilitu neziskových organizací a přispívá k jejich většímu propojení s veřejností.

Tagy

Přílohy