Nebylo nic nalezeno.

Foto: ČAS

Blíží se Světový den sociální práce. Vznikla tři nová videa o českém streetworku

Česká asociace streetwork (ČAS) u příležitosti Světového dne sociální práce, který připadá na úterý 18. března, upozorňuje na novou sérii tří informačních videí. Asociace tato videa vytvořila, aby širší veřejnosti představila nízkoprahovou sociální práci. Odborníkům v oblasti pak přibližuje nástroje podpory kvality služeb. Videa jsou ke shlédnutí na Youtube kanálu České asociace streetwork.

Čerstvě zveřejněná série informačních videí je dle zástupců ČAS jedním z pomyslných dárků, který může Asociace sdružující organizace nízkoprahových sociálních služeb u příležitosti tohoto světového dne předat. Chce tím pomoci k tomu, aby se více lidí dozvědělo o opravdovém obsahu jejich práce, o jejich profesionalitě a široké škále kompetencí a dovedností, které tito pracovníci a pracovnice musí mít, a dále je při své práci rozvíjejí.

“Světový den sociální práce je příležitostí poděkovat všem pracovníkům a pracovnicím, kteří působí přímo v terénu nebo ambulancích preventivních sociálních služeb. Každodenně se setkávají s mladistvými i dospělými klienty a klientkami a jsou jim plně k dispozici při řešení jejich aktuálních problémů a náročných situací. Těch je vlivem setrvale náročné sociální a ekonomické situace i pokračujících společenských a politických konfliktů současného světa stále vzrůstající počet,” oceňuje práci lidí v nízkoprahových sociálních službách ředitelka České asociace streetwork Martina Zikmundová.

První video: Co je to streetwork

V prvním videu diváci navštíví tři konkrétní místa, ve kterých působí terénní a nízkoprahové služby ve třech klíčových oblastech nízkoprahové sociální práce - v Praze je to problematika lidí bez domova, v Mostě téma závislostí a v Příbrami se zaměřuje na práci s dětmi a dospívajícími. Ve videu, které přibližuje obsah, způsoby práce i společenský přínos nízkoprahové sociální práce, vystupují i profesor sociální práce Libor Musil z Masarykovy univerzity v Brně či zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Ta ve videu mimo jiné říká: “Myslím si, že sociální pracovníci a pracovnice si zaslouží obrovský společenský kredit. Jejich práce je velmi důležitá, smysluplná, záslužná. Častokrát pracují v nesnadných podmínkách s velmi zranitelnými skupinami naší společnosti.”

Druhé video: Co dělá Česká asociace streetwork

Podporujeme. Pomáháme. Vzděláváme. Síťujeme. Oceňujeme. Komunikujeme. Tvoříme kampaně. Zastupujeme. Advokační práce. Kvalita. Do těchto slov shrnula svou činnost ve druhém z videí Česká asociace streetwork. Představuje v něm svou činnost střešní organizace, která poskytuje podporu, vzdělávání, informace a řadu dalších služeb všem členským organizacím, které jsou její součástí. Asociace se dlouhodobě zapojuje i do advokačních aktivit při vzniku legislativy (podílela se na vzniku Zákona o sociálním integračním podniku, spolupracuje se státními institucemi na pilotování nového nástroje aktivní politiky zaměstnanosti Integračních pracovních míst, se svou zkušeností z terénu připomínkuje řadu dalších vznikajících norem) nebo řešení aktuální problémů spojených s činností sociálních pracovníků a pracovnic. ČAS každoročně pořádá oborovou konferenci a v kategoriích Osobnost roku a Tým roku výroční cenou ČASOVANÁ BOTA oceňuje nejinspirativnější týmy a jednotlivce v oboru nízkoprahové sociální práce.

Třetí video: Dbáme na kvalitu sociální práce

Třetí z videí přibližuje systém podpory kvality sociálních služeb, se kterým pracuje Česká asociace streetwork. Každé zařízení, které se chce stát členem České asociace streetwork, projde Rozvojovým auditem ČAS. Audit provádí dva hodnotitelé nebo hodnotitelky ČAS jednou za pět let. Mezi jednotlivými audity zpracovávají zařízení každoročně Rozvojový plán kvality, ve kterém popisují aktuální témata a probíhající práce na zajištění kvality svých služeb. Zařízení a jejich organizace z něj získají konkrétní informace o kvalitě a fungování dané služby a konkrétní tipy pro její zlepšení, doporučení k nastavení vlastního systému podpory kvality.

Anketa ČAS: Sociální pracovníci a pracovnice jsou v ČR dlouhodobě nedostatečně odměňováni

Česká asociace streetwork zároveň opakovaně upozorňuje na nízké a nejisté odměňování sociálních pracovníků a pracovnic prakticky na všech pozicích, které zastávají. Přestože jde o odborníky s vyšším, většinou však vysokoškolským vzděláním, kteří si své dovednosti kontinuálně rozšiřují, jde o jeden z oborů s potřebným vysokoškolským vzděláním s nejnižšími mzdami.

Anketa, kterou v minulém roce Asociace uspořádala mezi pracovníky a pracovnicemi svých členských organizací, mimo jiné ukázala, že přes 40 procent dotázaných mělo hrubou mzdu pod hranicí 30 tisíc korun měsíčně a více než 60 procent z nich mělo kromě svého primárního zaměstnání i další pracovní aktivity, protože bez dalšího příjmu by jim mzda nevystačila na zajištění všech běžných potřeb.

Podrobné výsledky ankety najdete ZDE.

Tagy

Přílohy