Jedním z hlavních přínosů interkulturních asistentů*ek je jejich schopnost rychleji a efektivněji navázat kontakt s dětmi, které by jinak zůstaly mimo dosah sociálních služeb. „Naše spolupráce s Irynou je skvělá. Pomáhá nám při komunikaci s dětmi a teenagery. Není pomocí jen pro děti, ale také pro nás pracovnice,“ říká Anna Zavřelová, vedoucí nízkoprahového klubu Husita na Žižkově. Díky asistenci Iryny se podařilo přivést děti z Ukrajiny do klubu a urychlit jejich zapojení do komunitních aktivit. „Potkáváme je v terénu, spoustu obyčejných věcí děti umí říct česky, ale když dojde na emoce, složitější věci nebo intimitu, v češtině se nevyjádří a díky Iryně se mohou vyjádřit ve své mateřštině,“ dodává.
Interkulturní asistenti/ky hrají klíčovou roli i při komunikaci s rodiči. Například v nízkoprahovém klubu Decima, YMCA Praha, se rodiče obracejí především na interkulturní asistentku Táňu. „Moc se nám nedaří, aby se na nás obraceli rodiče, Táňa nám v tomto hodně pomáhá. Mohli bychom využít tlumočení, ale rodiče českým pracovníkům tolik nevěří, někteří chodí jen, když je tam Táňa,“ vysvětluje Anna Švarcová. Táňa nejen že vysvětluje rodičům, že je služba zdarma, ale také pomáhá překonávat kulturní bariéry.
Díky přítomnosti interkulturních asistentů se podařilo v Decimě vytvořit přirozený mentoringový systém mezi staršími a mladšími dětmi z Ukrajiny. „Starší děti dělají mentoring nově příchozím,“ popisuje Švarcová. Taková podpora je klíčová pro jejich integraci a snižování sociální izolace. Interkulturní asistenti/ky také pomáhají pracovníkům lépe porozumět kulturním specifikům, což je důležité při řešení citlivých situací. Například v klubu Decima asistentka pomáhala s komunikací při řešení případu, kdy škola chtěla jedno z dětí zařadit do speciální školy. Pracovníci se mohli na situaci podívat z perspektivy rodiny a lépe hájit práva dítěte.
Navzdory těmto úspěchům je potřeba systémovou podporu interkulturních asistentů rozšířit. „Stála bych o větší spolupráci městské části a OSPODu,“ upozorňuje Zavřelová. Nízkoprahové služby by z jejich působení mohly těžit ještě více, pokud by byla jejich role lépe ukotvena v sociálním systému a podpořena dlouhodobým financováním.
Interkulturní asistenti tak představují nepostradatelný most mezi nízkoprahovými službami a komunitami, které potřebují podporu. Jejich práce nejen usnadňuje integraci dětí a mládeže, ale také posiluje důvěru a propojuje různé světy v rámci jedné společnosti.
Činnost interkulturních asistentů/asistentek je realizována v rámci projektu “Podpora adaptace příchozích z Ukrajiny”, s registračním číslem CZ.03.02.01/00/23_054/0003953, který je financován Evropskou unií.