Mgr. Magdaléna Matoušková a Bc. Petra Vrajová, Dis. ve svém příspěvku na konferenci Terénní a nízkoprahové programy 2020/21 – Limity a etika v sociální práci hovoří o tom, jak s limity pracují v organizaci Proxima Sociale. Ať už se jedná o sociální práci v netradičním prostředí knihovny, nebo o tématické přednášky pro rodiče žáků základních škol, posouvání limit své práce pro ně představuje výzvu na cestu, která je rozhodně přínosem.
Anotace příspěvku
Příspěvek ilustruje na příkladech naší praxe v Praze 13, jak lze překážky v průběhu poskytování služeb a spolupráce s důležitými aktéry v síti chápat jako příležitosti k vlastnímu rozvoji. První příklad – přednášky pro rodiče – je ilustrací toho, jak lze reagovat na události v lokalitě a kam nás až může zavést spolupráce s obcí a místními subjekty. Kriticky se zamýšlíme nad tím, zda jsou naše směry správné a jaké limity jsou pro nás ještě výzvou. Na druhém příkladu – práce v knihovně – popíšeme, jak jsme uvažovali nad sníženou návštěvností našeho klubu a kde se nyní při práci v knihovně nacházíme.
Medailonky přednášejících:
Mgr. Magdaléna Matoušková – pracuje více než rok v organizaci Proxima Sociale, jako sociální pracovnice v nízkoprahovém klubu Jedna Trojka na Praze 13. Cílovou skupinou klubu jsou klienti ve věku 8–19 let. Na klub v současné době nejčastěji zavítají klienti ve věkovém rozmezí 8–14 let, kteří řeší zejména potíže ve vrstevnických vztazích. V rámci své práce se podílí na dvou projektech – příklubový terén na sídlišti Velká Ohrada a v městské knihovně na Lužinách.
Bc. Petra Vrajová, Dis. – posledních pět let pracovala jako regionální koordinátorka a terénní pracovnice v Proxima Sociale o.p.s. Předtím pět let působila na různých pozicích ve službách NZDM, TP a OSP v organizaci Kostka Krásná Lípa, p.o. ve Šluknovském výběžku. V současné době je na rodičovské dovolené a zároveň studentkou supervize magisterského studia na Univerzitě Karlově.
Pokračujte na stránku konference Terénní a nízkoprahové programy 2020/21 – Limity a etika v sociální práci a čtěte více informací o konferencích ČAS.
Další příspěvky konference:
- Mgr. et Mgr. Petra Ďuraško Mádlová, Bc. Pavel Houška: Spolupráce při řešení situace ohroženého dítěte
- Mgr. Jan Kopic: Evaluace v nízkoprahových klubech
- Panelová diskuze: Školy a sociální práce
- Jiří Vlček: Práce na bytech
- Mgr. Klára Kalibová, Ph.D.: Role nízkoprahových klubů při obhajobě práv klientely
- Bc. Jakub Vokurka: Práce se změnou v NZDM
- Mgr. Peter Porubský: Strašák jménem sebepoškozování
- Bob Kartous: Vezeme děti na parním stroji do virtuální reality?
- Ing. Mgr. Aleš Herzog: Kdy a jak máme bojovat za práva klientů