Jaká by pravděpodobně byla vaše první myšlenka při zjištění, že vám byl v hotelu přidělen pokoj v pátém patře? Moje byla: "Fajn, to budu mít skvělej výhled!" Jaká byla první myšlenka mých ukrajinských kolegů, nejspíš nemusím vysvětlovat. Permanentní stres ve kterém žijí ovlivňuje jejich uvažování a prožívání pro nás běžných situací víc, než si možná dovedeme představit.
Jak tedy můžeme podpořit wellbeing mladých lidí, kteří dospějí ve válečných podmínkách, vysídlených ve vlastní zemi nebo dočasně žijících v zahraničí? Tak zněla klíčová otázka pětidenního semináře s názvem “Coming of age during war” konaného od 30. září do 4. října 2024 v Evropském centru mládeže ve Štrasburku, zaměřeného na práci s mladými lidi z Ukrajiny.
Seminář a související aktivity byly organizovány jako součást Rámcového programu pro spolupráci v oblasti politiky mládeže mezi Odborem mládeže Rady Evropy a Ministerstvem mládeže a tělovýchovy Ukrajiny 2021-2025.
Semináře se zúčastnilo dohromady třicet lidí, kteří pracují s mladými lidmi na poli od sociální práce po politiku, pocházejících z Arménie, České republiky, Chorvatska, Dánska, Francie, Gruzie, Německa, Portugalska, Rumunska, Řecka, Spojeného království, Švýcarska a samozřejmě z Ukrajiny. Českou republiku i Českou asociaci streetwork zastupovaly dvě účastnice – Barbora Alexandrová z plzeňské organizace Ponton a Tetiana Sheptun z týmu interkulturní práce ČAS.
Celý týden nabitý programem a aktivitami přinesl skvělou příležitost sdílet se všemi participanty zkušenosti a diskutovat o naplňování potřeb mladých lidí zasažených válkou, a to především prostřednictvím těchto čtyř témat: participace, sociální začleňování, wellbeing a empowerment. Cílem bylo prohloubit naše chápání přístupu k práci s mládeží založeného především na lidských právech a v rámci mírové edukace.
Pojetí míru je osobní a individuální záležitost. Mírová edukace by měla pomáhat chápat souvislosti, přijímat je a pracovat s nimi zdravým a konstruktivním způsobem. Měla by být o cílech orientovaných na budoucnost. Její rozšíření by se ale nemělo zaměřovat pouze na mír mezi zeměmi ve válečném konfliktu, ale obecně budovat zdravé a pevné vztahy mezi lidmi napříč celou společností. A tomu se snaží pomáhat organizace v celé Evropě.
Práce na Ukrajině s mládeží se také soustředí na hlavní, výše zmíněná, čtyři témata. Významnou část práce zastupují především lidé z ukrajinského skautu. Soustředí se především na diverzitu a inkluzi, lidská práva, dialog a harm-reduction. Do skautu je celkem zapojeno 57 milionů mladých lidí, 5 milionů aktivních dobrovolníku a čítá okolo 1 milionu aktivních lokálních skupin.
V rámci wellbeingu se snaží skupina pracovníků z oblasti terapie a psychologie rozšířit vědomí o možnosti terapií online, které mohou využít také mladí Ukrajinci a Ukrajinky, kteří momentálně pobývají v jiné zemi. Tímto tématem se také zabývá například organizace War Child. Poskytuje dětem a mladým lidem bezpečný prostor pro sdílení jejich prožívání a pomáhá jim v oblasti wellbeingu třeba také pomocí arteterapeutických činností. Ukrajinští pracovníci s mládeží se soustředí ve své práci také na osobní a profesní rozvoj mládeže, rozvíjející jejich národní identitu, aby byli připravení znovu vybudovat své zázemí a pomoc zemi po válce.
Nemálo práce pro lidi zasažené válkou vykonává také například UNICEF ve spolupráci s Evropskou unií v rámci projektu UNICEF Empower Youth in conflict-affected Ukraine.
Týdenní program obsahoval přednášky nebo veřejnou diskuzi a byl výbornou příležitostí k setkání s různými odborníky na práci s mladými lidmi, sociology a také evropskými politiky.
Silné bylo setkání například s Oleksandrem Sanchenkem, členem ukrajinského parlamentu, který založil a nyní vede mládežnickou organizaci ve straně Volodymyra Zelenského, Služebník lidu. Odvádí opravdu velký kus práce pro mladé lidi na Ukrajině, podporuje organizace, které s mládeží pracují a to i přesto, že to je v současné době určitý risk.
Další skvělou, přínosnou zkušeností byla diskuze s Robertem Thomsonem o koncepci mládežnické politiky s cílem řešit klíčové potřeby mladých lidí žijících ve válečném konfliktu. Bavili jsme se také o morálních hranicích přímé participace mladých lidí v případě krizové situace.
Pro mě osobně bylo nejcennější setkání se sociologem Howardem Williamsonem, který má bohaté zkušenosti v oblasti práce s dětmi a mladými lidmi. Vřele doporučuji přečíst si například jeho článek “Small moments”.
Měli jsme také příležitost podívat se přímo do centra dění v Evropském parlamentu, kde jsme setkali například s poslankyní Nejvyšší rady Ukrajiny Yevhenijeju Kravchenko.
Tento týden také přinesl informace o možnostech financování různých projektů při práci s ukrajinskou mládeží. Například Evropská rada financuje grant Special call Ukraine, který umožňuje získat peníze pro projekty související s prací s ukrajinskou mládeží jednoduchým a rychlým způsobem.
Setkání bylo opravdu inspirující a to především pozorovat tu neskutečnou sílu a zapálenost všech participantů. Krásně ilustrovalo, jak mohou být lidé sjednocení touhou dosáhnout primárních cílů nejen Evropské rady. Zkušenost z celého týdne je velkým hnacím motorem pokračovat s dokonce silnější motivací dál. Ještě nás čeká spousta práce.
Díky všem!
Barbora Alexandrová, Ponton, z.s.