„Příběh vzniku předkládaného materiálu se váže k roku 2018, kdy jsem v jednom z našich týmů řešil frustraci z toho, že metodiky sesterského zařízení mají za cíl takovou změnu, která se u jejich mladších, nebo náročnějších klientů dosahovat nedá. Nabídl jsem, že cíle upravíme tak, aby byly pragmatické i pro jejich klienty a službu.
Po dvou pokusech jsem zjistil, že pokud nejprve nepopíšu všechny cíle, nedokážu v návaznosti na ně vytvořit ani cíle pragmatické. Současně s tím jsme narazili na naše omezené možnosti setkávání vícečlenného týmu, které byly pro společnou práci na materiálu limitující.
Nyní, po šesti letech, vám mohu představit a nabídnout jeho aktuální zpracování. Spolupracovali na něm pracovníci z NZDM v Blansku, Brně a Krpoli, za což jim děkuji, jsou to skvělí lidé. Bez nich bych témata klientů nedokázal posouvat dál a spolu s tím tvořit související materiál.
Obsah Cílů je v rámci jednotlivých témat členěn na informace, postoje a chování. To může být užitečné pro klienty, kteří skrze informovanost mohou dojít ke změně svých postojů a následného chování. Zároveň tak pracovníci získají lepší představu o tom, na co se momentálně u klienta zaměřují a jak by mohli postupovat dále. V neposlední řadě materiál obsahuje výše zmíněné cíle pragmatické, tedy takové, které by mohly být snadno přijatelné i pro náročnější klienty.
Takto koncipované Cíle vychází z naší specifické prevence, kterou realizujeme od roku 2007. V praxi postupujeme následujícím způsobem – nejdříve u klientů zjišťujeme, jaké mají povědomí o tématu. Následně téma popisujeme, poté poukazujeme na rizika, a v závěru na řešení.
Materiál bude kompletní pouze v případě průběžné aktualizace, protože v průběhu doby, stále přichází nová témata, zejména v oblasti návykových látek (např. oxykodon, fentanyl, tramadol, kodein, psychomodulační látky, HHC atd.) Postupně i tato témata do materiálu začlením/začleníme, ale pokud bych s vydáním čekal, až bude zahrnovat vše, nedostal by se k vám nikdy.
Nikdo z pracovníků, kteří byli v době vzniku potřeby pragmatických cílů součástí týmu, již u nás nepracuje. O to víc jsem si jistý, že je důležité mít k dispozici metodiky, které jsou pro práci s klienty inspirativní a pomáhají novým pracovníkům získat přehled o tom, s čím se v NZDM nebo při terénní práci s dětmi a mládeží mohou setkat a čeho mohou dosahovat. Je mým přáním, aby Cíle naplnily tento účel a byly Vám inspirací pro Vaši práci s klienty.“
Robert Hořava, NZDM v Blansku – Společnost Podané ruce o.p.s.